Exhibition News Awards 2011 Winners

Best Employer
Winner: Business Design Centre
Special commendation: Melville Exhibition and Event Services

The Green Award
Winner: Fresh RM
Special commendation: Earls Court and Olympia

Best Supplier to Exhibitors
Winner: Melville Exhibition and Event Services
Special commendation: CEVA Showfreight

Best Supplier to Organisers
Winner: ASP Events
Special commendation: Melville Exhibition and Event Services

Best Venue
Winner: Excel London
Special commendation: Manchester Central

Best International Venue
Winner: ADNEC
Special commendation: Suntec Singapore

Best Launch Show
Winner: Golf Live – Brand Events
Special commendation: Baby Show for Trade – Clarion Events

Best Consumer Show
Winner: Gadget Show Live – Upper Street Events
Special Commendation: Ideal Home Show – Media 10

Best Trade Show
Winner: Caffe Culture – Upper Street Events
Special commendations: ICE Totally Gaming – Clarion Events Technology for Marketing and Advertising (TFM&A) – UBM Live

Best Designer (supplier)
Winner: Mark Wilday – Clements and Street Design Build
Special commendation: Phil Baker – Melville Exhibition and Event Services

Best Client Support Provider (supplier)
Winner: Mike Chambers – Melville Exhibition and Event Services
Special commendations: James Barnett – DB Systems

Best Venue Marketer
Winner: Adi Clark – The NEC Group
Special commendation: Tom Lambregts – Earls Court and Olympia

Best Venue Event Manager
Winner: Neil Davis – Olympia
Special commendation: Chris Owen – Ricoh Arena

Rising Star
Winner: Clare Barker – Fresh RM
Special commendation: Rob Chapman – CloserStill Media

Best Salesperson
Winner: Rosie O’Neill – Ocean Media
Special Commendation: Matt Bradley – Legend Exhibitions

Best Consumer Show Marketing Manager
Winner: Michael Enser – National Boat Show
Special commendation: Sarah Sandys-Renton – BBC Haymarket Exhibitions

Best Trade Show Marketing Manager
Winner: Lucy Pitt – CloserStill Media
Special commendation: Ruth Galpine – UBM Live

Best Operations Manager (organiser)
Winner: Lourda Derry – easyFairs
Special commendation: Miriam Sigler – Clarion Events

Best Event Director
Winner: Andy Gibb – Ocean Media
Special Commendation: Kate Chambers – Clarion Events

Leave a Reply